Siirry sisältöön
Ajankohtaista Valloxilta uutta raikkautta toimitiloihin ja asuntoihin – tuotteita kattavasti esillä FinnBuildissä
Artikkeli

Valloxilta uutta raik kautta toimitiloihin ja asuntoihin – tuotteita kattavasti esillä FinnBuildissä

Julkaistu

Valloxin ilmankäsittelykoneet tarjoavat joustavuutta asennukseen ja huoltoon. Lisäksi palkitut huippuimurit ja monipuoliset puhallinratkaisut tuovat uusia tuulia toimitilailmanvaihtoon. Uusi CFi-vakiovirtausominaisuus varmistaa tasaisen ilmanvaihdon asuintiloissa. Vallox esittelee tuotevalikoimaansa syksyn FinnBuild-messuilla.

Vallox Pureo -ilmankäsittelykoneet ovat huolettavissa molemmin puolin

Vallox Pureo -koneista löytyy sopiva vaihtoehto monenlaisiin kohteisiin ja tarpeisiin. Vallox Pureo -mallisto muodostuu kolmesta sarjasta ja yhteensä 15 ilmankäsittelykoneesta. Koneiden viimeistelty ulkonäkö sekä huoltoluukut molemmilla puolilla tuovat joustavuutta ilmanvaihdon suunnitteluun ja asennukseen. Kätisyys ei aiheuta ongelmia, ja tyylikkään ja hiljaisen koneen voi sijoittaa jopa näkyvälle paikalle.

TX-sarjan koneissa kanavalähdöt ovat ylhäällä ja lämmöntalteenotosta huolehtii tehokas levylämmönvaihdin. SX-sarjan koneiden kanavalähdöt ovat sivuilla ja myös niissä on levylämmönvaihdin. SR-sarjan koneiden kanavalähdöt ovat sivuilla, mutta lämmönvaihdin on pyörivä. Kaikissa koneissa on tehokas lämmöntalteenotto ja vakiona nestekiertoinen jälkilämmityspatteri. Levylämmönvaihtimella varustetuissa koneissa on lisäksi lohkosulatus- ja ohituspellistö toimilaitteineen.

Suomessa suunnitellut Vallox Pureo -koneet täyttävät erinomaisesti vaaditut luokitukset ja niiden rakenne on suunniteltu VDI 6022 -hygieniastandardin mukaisesti. Koneet on ääni- ja kylmäeristetty hyvin ja niiden vaipan tiiveys (L1) ja lujuus (D1) ovat huipputasoa.

Tyylikkään ulkonäkönsä ja hyvän äänieristävyytensä ansiosta Vallox Pureo -koneet voi sijoittaa hyvin myös näkyvälle paikalle.

Kaikenlaiset ilmaa liikuttavat puhaltimet saatavilla myös vaativiin kohteisiin

Tyylikäs, hiljainen ja säänkestävä Vallox Exxeo -huippuimurimallisto palkittiin keväällä 2026 Plootu Fennica -ohutlevytyökilpailun teollisuussarjassa. Mallistoon kuuluu seitsemän ilmamääriltään eri kokoista huippuimuria, joista jokainen koko on saatavissa kolmella eri ohjaustavalla.

Lisäksi Vallox tuo maahan yksinoikeudella laadukkaita saksalaisia Helios-puhaltimia. Valikoimasta löytyy sopiva vaihtoehto mihin tahansa, myös vaativiin kohteisiin, joissa on esimerkiksi suuria lämpötilakuormia, räjähdysvaara tai tarvitaan savunpoistopuhallinta.

Ilmanvaihtokoneen CFi-vakiovirtausominaisuus helpottaa paine-erojen hallintaa ja tuo helpotusta käyttöönottoon

Ilmanvaihtojärjestelmän tulee pystyä ylläpitämään asunnon ilmavirrat säädetyllä tasolla kaikenlaisissa olosuhteissa. Kova tuuli tai isot lämpötilaerot voivat kuitenkin aiheuttaa paine-eroja etenkin korkeissa rakennuksissa tai tuulisilla rakennuspaikoilla.

Vakiovirtauspuhaltimilla varustetut MyVallox CFi -ilmanvaihtokoneet pitävät ilmavirrat halutulla tasolla riippumatta säästä tai LTO-kennon ohituksen tai sulatuksen tilasta. Myöskään suodattimien likaantuminen ei vaikuta ilmavirtoihin. Vakiovirtauspuhaltimet mahdollistavat myös tarkan erillispoistojen kompensoinnin. Valloxin valikoimista on nyt saatavissa vakiovirtausominaisuus kaikenkokoisiin asuntoihin: MyVallox CFi -koneiden maksimi-ilmavirrat ovat 46–226 l/s.

CFi-koneiden käyttöönotto on aiempaa helpompaa, sillä ilmanvaihtosuunnitelman mukaiset kokonaisilmavirrat voidaan säätää litroina suoraan ohjaimelta tai liittämällä ilmanvaihtokone tietokoneeseen. Kohteissa, joissa on useita samanlaisia asuntoja, käyttöönotto kannattaakin tehdä tietokoneella, sillä silloin asentaja voi tallentaa käyttöönottoasetukset talteen tietokoneelle ja käyttää niitä sellaisenaan toisten samanlaisten asuntojen käyttöönotossa.

MyVallox CFi -ilmanvaihtokoneiden käyttöönotto käy aiempaa helpommin, sillä ilmamäärät säädetään kokonaisilmavirtoina joko suoraan ohjaimella tai tietokoneella.

Pureoita, puhaltimia ja painesuhteet hallinnassa pitäviä CFi-ilmanvaihtokoneita esillä FinnBuild-messuilla

Vallox osallistuu tuttuun tapaan omalla osastollaan syys-lokakuun vaihteessa Helsingin Messukeskuksessa järjestettäviin FinnBuild-messuihin. Osastolla on esillä Vallox Pureo SR- ja TX-sarjoista pienimmät koneet ja kattavasti niin puhaltimia kuin MyVallox CFi -ilmanvaihtokoneita.

Vallox Pureoissa on huoltoluukut kummallakin pitkällä sivulla, joten ne ovat huollettavissa molemmin puolin.

Lue lisää